Türkçe English
0532 172 96 52
Cumhuriyet Mah. Güney Yanyol Cad. No:24 Gebze / Kocaeli

Firmamızı Diğer Firmalardan Ayıran Teknik Özellikler

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Firmamızı Diğer Firmalardan Ayıran Teknik Özellikler

 Firmamızı Diğer Firmalardan Ayıran Teknik Özellikler

 

Firmamızı Diğer Firmalardan Ayıran Teknik Özellikler 

Günümüzde prefabrik evlere olan, yoğun ilgi sebebiyle bir çok firma türemiştir. Fakat bu firmaların çoğu, ortalama %98´i, merdiven altı ve küçük çaplı firmalardan oluşmaktadır.

Trend Yapı Prefabrik olarak oluşturduğumuz fark, 1999 yılından beri hizmet veren, Türkiye´nin her yerine ulaşabilen, servis ağı geniş olduğundan dolayı hızlı hizmet sağlayabilen, Türkiye´de ki sayılı büyük üretici firmalardan biri olmamızdır.

 

Peki, diğer firmalardan bizi ayıran teknik özellik ve farklar nelerdir?

Prefabrik evlerde en sağlıklı sistem, paslanmaz, galvaniz çelik profillerin taşıyıcılığını sağladığı, betopan duvarlardan oluşan sistemdir. Taşıyıcıları özel bükümlere sahip, aynı zamanda çatı makasından, tüm birleşim elemanlarına kadar çeliğin kullanıldığı bu sistemlerde bizim firmamızı özel yapan özellikleri inceleyeceğiz.

 

1. Galvaniz Çelik

En az 0.8-1.2 mm arasında kalınlığa sahiplerdir. 0.8 mm kalınlığı olanlar, taşıyıcı özelliği olmayan (saçak,alın kapama sacı vb.) yerlerde kullanılır. Taşıyıcı özelliği bulunan (h profil, çatı makası v.b) malzemelerde ise 1-1.2 mm kalınlık kullanılır. Ve bu çelik olan her malzemede büküm önemlidir. Her büküm dayanıklılığı ve taşıyıcılığı arttırır. Diğer firmalarla kıyaslandığında, genel olarak bu firmalar, 0.5-0.7mm gibi oranlarda kullanırlar ve bükümleri olmayan sistemler birçoğunda vardır.

 

2. Çatı

Çatı, her yapıda, her sistemde ayrı bir önem arz ediyor. Bunun sebebi, çatı binanın ömrünü etkiler ve koruyucu özelliğe sahiptir. Prefabrik evlerin çatı sistemi, çelik çatı makaslarından oluşur. Sırasıyla, çıtalı alçıpan tavan, üzerinde yalıtım amaçlı, 10 cm mineral cam yünü ve çatı makasları gelir. Üzeri ise boyalı galvaniz sac ile kaptılmaktadır. Burada ekstra olarak kullanılabilecek, osb-membran dediğimiz dayanıklılığı arttıran ve yağmur gibi sesleri tamamen kesen malzemeler de bulunur. OSB-3 en sağlıklısıdır ve firmamız OSB-3 kullanmaktadır. Membran da nem bariyerini oluşturur.

Çatıda kullanılan saclarda metal kiremit, shingle ve trapez sac olarak çeşitler bulunur. Standartta trapez sac kullanılır. Çatıda bizim firmamızı diğer firmalardan ayıran en önemli özellik çatı makaslarında ki özel bükümlerimizdir. Ekstra dayanıklılığı arttırarak hem çatı, hem de bina ömrünü uzatır.

 

3. Duvar panelleri

Prefabrik sistemde kullanılan panolar, betopandan oluşur. Betopan dediğimiz malzeme, çimentolu yonga levhalardır. Yani çimento ve meşe ağacı karışımı sıkıştırılmış malzemedir. Hem esnektir hem de çimento dolayısıyla dayanıklılığı sağlar, meşe ağacı ile beraber de, beton ve plastik içermeyen sağlıklı ve çevre dostu sistemi oluşturmaktadır. Firmamızda kullanılan betopan duvarlar, 10mm kalınlığında, iç duvarlarda ise 8 mm kalınlığında kullanılır. Yanmaz özellikte olarak geçer. Normalde hiçbir malzeme yanmaz değildir, fakat tutuşmaz özellikte olan malzemeler var. Bizim kullandığımız duvarlarda fark burdadır. Tutuşmayacağı için yangına karşı dayanıklılık kazandırır. Dışta ki duvar panellerimizde ahşap desen görüntüsü vermekteyiz. Ve bu özelliği ekstra maliyet olmadan, standart olarak sunmaktayız. Bu ahşap desen özelliği, sadece bizim firmamıza ait olup, farkını da ortaya koymuştur.

 

4. Yalıtım malzemeleri

Prefabrik evlerde taş yünü veya EPS strafor yalıtım için, iki betopan duvar arasında kullanılır. Standartta straforun özellikleri 8 cm ve 16 dansite yoğunluğunda kullanılır. Diğer firmalarda genelde daha az yoğunlukta, ortalama 10-12 dansite olarak kullanıldığı için yalıtımı yeteri kadar sağlamaz. Taş yünü ise uzun süre sonra çökme yapabileceği için, tavsiye edilmemektedir.

 

 

Kısacası genel olarak baktığımızda, prefabrik evlerde kullanılan malzemelerin, özellikleri ve kalitesi doğru olduğunda, iş burada tamamen iyi bir montaja kalıyor. Montaj kısmında ise Türkiye´de ki en hızlı servis ağına sahip, tecrübeli, montaj ekiplerimizle hizmet veriyoruz. Doğru malzeme, doğru ekipman, doğru montaj ve doğru hizmet ile müşteri memnuniyeti kazanmakta, ve bu şekilde de devam etmesini hedefleyen bir firma olarak, her zaman sizin aklınızda ki soruları yanıtlamaya hazırız.

 

Kocaeli Gebze´de ki 20.000 metrekare üretim alanına sahip tesisimizi, örnek evlerimizi ve showroomumuzu görebilmek, sorularınızı sorabilmek için, 0532 172 9652 ´den bize ulaşabilirsiniz.

 

Diğer Blogları İnceleyin

 • Kişiye Uygun Prefabrik Ev Modelini Bulmak İçin 5 Adım
  Prefabrik evlerin fiyat-performans anlamında çok iyi olması alıcıları bu sektöre itmeye başlamıştır. 2022 yılının başlarında yaşanan yapı fiyatları ve inşaat malzemelerindeki artıştan dolayı alternatif olarak bilinen prefabrik ev modellerine olan ilgi art
 • Anahtar Teslim Prefabrik Ev Fiyatları
  Prefabrik Ev Fiyatları, tek katlı veya çift katlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunun dışında metrekareye ve oda sayısına bağlı olacak şekilde fiyatlarda artış veya azalış yaşanır. Prefabrik ev fiyatlarını etkileyen en büyük k
 • Prefabrik Evler - Ekonomik Evler İçin İdeal Çözüm
  Prefabrik Çevre Dostu Evler - gelecek için sağlam bir çözüm Uygun fiyat ve güvenilirlik, çoğu ev alıcısının son derece rekabetçi ve dinamik emlak alanında dikkate aldığı iki faktördür. Türkiye´nin inşaat sektörü, vasıflı işgücü sıkıntısı ve uzun