Türkçe English
0532 172 96 52
İçmeler Mah. Zinnur Sok. No:3 Kat:1 Ofis:4 - Lantana Plaza Tuzla/İSTANBUL

Prefabrik Evler İmarsız Araziye Yapılabilir mi?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Prefabrik Evler İmarsız Araziye Yapılabilir mi?

 Prefabrik Evler İmarsız Araziye Yapılabilir mi?

 

 

Prefabrik Evler İmarsız Araziye Yapılabilir mi?

 

Prefabrik evler, son yıllarda güvenlik, ekonomi ve hızlı inşa gibi avantajları nedeniyle popüler hale gelmiştir. Geleneksel yapılar yanında prefabrik yapılar da kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Ancak, birçok kişi prefabrik evlerin imarlı arsalar üzerine yapılabileceğini düşünse de, imarsız arazilere de yapılabildiğini bilmek önemlidir. Bu makalede, imarsız araziye prefabrik ev yapılabilir mi sorusunun detaylarını ele alacağız ve bu konuda önemli bilgiler sunacağız.


 

İmarlı Arsa ve İmarsız Arsa Arasındaki Fark

 

Öncelikle, imarlı arsa ve imarsız arsa kavramlarını netleştirmemiz gerekiyor.

İmarlı arsa, üzerine herhangi bir yapının inşa edilmesine engel teşkil etmeyecek özelliklere sahip bir arazi parçasıdır. Bu tür arazilere istenilen yapı modelleri, belirli ölçüler çerçevesinde inşa edilebilir. İmarlı arsalar, turizm, ticaret veya konut gibi farklı kullanım amaçlarına göre çeşitli imar izinlerine sahiptir.

İmarsız arsa ise, tarla niteliğindeki bir arazi parçasının oluşturduğu arazi türüdür. İmarsız arazi, tarımsal faaliyetlerin yapılabildiği bir arazi türüdür. Ancak, belirli şartlar ve koşullar sağlandığında yapı kurmak mümkündür. İmarsız arsaya yapı yapma konusunu ele alırken, bu arazi türünün ne anlama geldiğini bilmek önemlidir.


 

İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılabilir mi?

 

Evet, imarsız arsaya prefabrik ev yapılabilir. Ancak, belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kullanıcılar, imarsız bir arazi üzerinde prefabrik ev sahibi olabilirler.

İmarsız arsaya prefabrik ev yapmak için gereken ilk şart, arsanın yola cephesi olmasıdır. İmar kanunu ve ilgili yönetmelikler, kadastro parsellerde yapılan uygulamalarda yola cephesi şartını koşmaktadır. Yola cephesi olmayan parsellere, çeşitli uygulamalarla yol cephesi tedarik edilmedikçe, yapı yapılması mümkün değildir.


Kadastro cepheli imarsız arsalarda imar izni, genellikle yüzde 5 oranında verilmektedir. Bu da yaklaşık olarak 250 metrekarelik bir ev yapma izni anlamına gelmektedir. Yapının inşa edileceği araziye göre değişiklik gösterebilecek bu oranlar, imarsız arsaya yapılan prefabrik evlerin büyüklüğünü sınırlamaktadır.

 

Ev inşa edilmeden önce, altyapı sorunlarının kesinlikle çözülmesi gerekmektedir. Altyapı hizmetlerinin sağlanması, evin sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için önemlidir.

Ayrıca, arsanın bağlı olduğu belediye ile görüşmek ve ileride yaşanabilecek sorunlara karşı önlem almak önemlidir. Bu nedenle, arsanın mutlaka sorgulanması ve gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.


Prefabrik yapılara ilişkin olarak, imar kanunu ve yönetmelikleri çerçevesinde ele alındığında, prefabrik evlerin imarsız arsaya yapılabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Ancak, prefabrik evler geleneksel yapılarla aynı tanıma girdiği için istisna bir durum söz konusu değildir.


 

Prefabrik Yapı Mevzuatı ve İmar Kanunu

 

İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde, prefabrik yapılarla ilgili tanımlama ve açıklamalar yer almaktadır. Prefabrikasyon yapılar, hazır elemanlar ve bileşenlerle kurulan yapılardır. Bu yapılar, kullanım amacına göre dayanıklılık, görünüm, konfor, süre ve bakım gibi faktörlere uygun olacak şekilde endüstriyel yöntemlerle üretilmektedir.

 

İmar Kanunu´nun 20. maddesi, yapıların imar planına, yönetmelik hükümlerine ve ruhsat şartlarına uygun olarak yapılması gerektiğini belirtmektedir. Prefabrik yapılar da bu madde hükümlerine tabidir ve mevzuat ile prefabrik yapılar için ayrı bir istisna getirilmemiştir.

 

İmarsız arsaya prefabrik ev yapmak mümkündür, ancak belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Yola cephesi, imar izni, altyapı kontrolleri ve belediye ile görüşme gibi faktörler, imarsız arsaya yapılacak prefabrik evin inşası için önemlidir. İmar kanunu ve yönetmelikler çerçevesinde uygulanan bu şartlar, prefabrik evlerin güvenli ve düzenli bir şekilde inşa edilmesini sağlamaktadır.

 

Prefabrik evler, hızlı inşa süreci, ekonomik avantajları ve çevre dostu özellikleri nedeniyle tercih edilen bir seçenek olmaktadır. İmarsız arsaya yapılan prefabrik evler, bu avantajlardan yararlanmak isteyen kişilere farklı bir seçenek sunmaktadır. Ancak, herhangi bir yapının inşa edileceği arazinin özelliklerine ve mevzuata uygun olması önemlidir. Bu şekilde, güvenli ve sorunsuz bir şekilde prefabrik bir ev sahibi olabilirsiniz.

 

Diğer Blogları İnceleyin

 • İki Katlı Prefabrik Ev Fiyatları 2022
  Son zamanlarda sıkça sorulan İki katlı prefabrik ev fiyatları konusuna değindik.
 • Prefabrik Ev Fiyat
  Prefabrik ev fiyat söz konusu olduğunda evin alanı, yapılacak olan odaların sayısı ve boyutları mutlaka önceden değerlendirilmesi gereken konulardır. Bunun yanında ekstra özellikler, örneğin enerji verimli sistemler, güneş enerjisi sistemleri gibi etmenle
 • Prefabrik Evlerin Fiyatları
  Prefabrik evlerin fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fiyatlar prefabrik evin boyutu tasarımı, malzeme kalitesi ekstralar montaj hizmetleri ve bulunduğunuz coğrafi konum gibi faktörlere göre değişir. Firmamız genel olarak prefab