Türkçe English
0532 172 96 52
Cumhuriyet Mah. Güney Yanyol Cad. No:24 Gebze / Kocaeli

Prefabrik Evlerde Zemin Betonu İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Prefabrik Evlerde Zemin Betonu İşlemi Nasıl Yapılır?

 Prefabrik Evlerde Zemin Betonu İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Prefabrik Evlerde Zemin Betonu İşlemi Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev yaptırmak isteyen kişilerin sıkça merak ettiği konu temel beton işlemidir. Öncelikle, prefabrik ev yaptırmak için bir arsanız olması gereklidir. Bu arsa için gereken tüm izin ve belgeleri arsanızın belediyesi tarafından tamamlamış olmalısınız. Bu süreçten sonraki aşama prefabrik evinizin modeline karar vermek ve üretici bir prefabrik firması ile anlaşmaktır. Prefabrik evin sağlam ve dayanıklı olması için zemin beton işlemi gerekmektedir. Zemin beton işlemi alıcı tarafından anlaştığınız firma tarafından verilen beton planına uygun şekilde atılmalıdır.

 

Prefabrik ev için zemin betonu neden gereklidir?

Fabrika ortamında üretilen malzemelerle yapılan prefabrik evler yeterli değildir. Prefabrik yapının sağlam ve uzun süre arsada kullanılması için zemin betonu daha sağlıklıdır. Zemin betonu yerine alternatif olarak platform üzerine de prefabrik yapılabilir ancak zemin sabit olarak bağlı olan prefabrik bir ev size daha fazla verim sağlayacaktır.

 

Prefabrik ev temeli, normal betonarme temeli ile aynıdır. Standart olarak zemin işlemi prefabrik evin yapısına ve ölçülerine uygun olarak hazırlanmalıdır. Bunu dışında müşterinin istediği ölçüye göre temel beton planı firma tarafından hazırlanır. Beton dökümünden önce arsanın zemin etüdü yapılmalı ve ona göre bir beton uygulanmalıdır. Düz ve dayanıklı bir zemin için gerekli tüm koşullar sağlanmalıdır.

 

Prefabrik Ev Zemin Beton İşlemi

Prefabrik Ev Beton İşlemi

Beton

 

Prefabrik ev için gerekli zemin betonun adım adım aşamaları;

 

 

- Beton atılacak olan zeminin düzlenmesi veya sıkıştırılır,

- Binanın taşıyıcı kolonlarının olduğu yerlere göre kalıp çakılır,

- Kirişlerin bağlanır,

- Kolon boşluklarının taş vb. dolgu malzemeleri ile doldurulur,

- (Ekstra temel yalıtım için zemine membran uygulaması yapılabilir.)

- 10 veya 12’lik Çesan demirleri dolgunun üzerine atılır.

- Terazide beton dökülür.

- Beton işlemi yapıldıktan sonra belli bir kuruma süreci vardır. Bu süreç betonun kalitesi ve yapısına bağlı olarak değişir. (Ortalama 2 haftalık bir süreçte beton kurur ve oturur.)

- Ekstra olarak ısı yalıtımı için betondan sonra EPS uygulaması da yapılır.

- En son düzenleme amacıyla 3-5 cm kalınlığında şap uygulanması yapılır. Ev alanı içerisine standart şap, ev alanı dışına yağlı şap (balık sırtı) uygulaması yapılır.

 

 Zemin Beton Uygulaması

Prefabrik Ev Beton

 

Web sitemizde incelemiş olduğunuz prefabrik ev fiyatlarımıza zemin beton işlemi dahil değildir. Ancak karar verdiğiniz ve sözleşme yaptığımız prefabrik eviniz için firmamız pis ve temiz su giderleri, betonunun atılacağı yerin ve evin oturacağı alanın taşma paylarının net olarak olduğu temel beton planını size vermektedir.

Aşağıda temel beton planı ve beton hatıl detayının olduğu görsel mevcuttur. Prefabrik eviniz ölçülerine göre çizilen temel beton planı ile zemin betonu işlemi yapılmalıdır. 

 

Beton Planı

 

 

 

Diğer Blogları İnceleyin

 • Bungalov Ev Fiyatları
  Bungalov evler, üçgen ev olarak da bilinen genellikle ahşaptan inşa edilen tek ya da bir buçuk katlı müstakil yapılardır. Türkiyede pansiyon amaçlı küçük tatil evleri olarak kullanılmaya ve popülerleşmeye başlamıştır. Özellikle mimari açıdan hem taşınabil
 • Prefabrik Ev Fiyatları - 5
  Yeni yıla girmeden 2021 Prefabrik Ev Fiyatları blogumuzu okuyun ve yeni evinizi hemen yaptırın.
 • 2022 Prefabrik Ev Fiyatları - 4
  Bildiğiniz gibi son dönemlerde çok fazla talep gören prefabrik evler, 1950?lerden bu yana çok fazla yol kat etmiştir. Her şeyden önce seri üretim ile birlikte fiyatı mümkün olan en düşük tutma fikri artık neredeyse yok oldu. Prefabrik ev